Genç Werther’in Acıları (Die Leiden des jungen Werthers), Johann Wolfgang von Goethe (d. 1749, ö. 1832) tarafından 1774 yılında yazılmış mektup türünde yazılmış bir romanıdır.  Bu mektup roman 1774 yılında ve iki haftada yazılmış tır. Goethe, bu romanı yazdığında henüz 25 yaşında bir genç adamdır.
Bu romanı yazdığında 25 yaşında olan Goethe’ bu roman ile birdenbire ün kazanmıştır. Romanın basılmasının ardından Almanya ‘da intihar vakaları birden bire artmış, Almanya sokaklarını mavi ceket, sarı pantolon giyen duygulu gençler istila etmiştir.
Genç Werther’in Acıları: Werther adındaki genç bir hukuk stajyerinin, diğer taraftan nişanlı bir bayan olan Lotte ile intiharına kadar kurmuş olduğu ızdırap dolu münasebetini konu alan, Goethe’nin mektup tarzındaki romanının ismidir.
Bu roman büyük ölçüde Geothe’nin kendi başından geçen bir aşk hikâyesinin yansımasıdır. Goethe, Wetzlar Mahkemesinde asistan olarak görev yaptığı sırada Charlotte Buff adındaki nişanlı bayana âşık olmuş;  karşılıksız kalan bu aşkını roman haline getirerek yazmıştır.  Goethe, 1772 yılında Wetzlar’da hukuk stajını yaparken, bir arkadaşının nişanlısına (Charlotte Buff) âşık olduğu için yaşadığı duygu ve ahlak çatışmasını bu romanında esin kaynağı olarak kullanmıştır.
 Dolayısı ile romanın ana hatlarında ve duygu atmosferinde Geothe’nin kendi yaşantısından çok derin izler bulunur. Romanın sonundaki intihar sahnesi dahi Geothe’nin yaşamının bir parçası gibidir.  “Goethe, kitabın sonundaki trajik olayı kendinden değil arkadaşından esinlenmiş. Arkadaşı da tıpkı kitaptaki gibi evli bir kadına âşık olmuş, aşkın imkânsızlığı yaşamayı dayanılmaz kılınca ise intihar etmiştir.”
Romanın ilk basımları, 1774 ilkbaharında Leipzig kitap fuarlarında yerini almış ve aynı zamanda en iyi satan kitap haline gelmiştir. 1787 yılında bunu, yeni bir sürümü de takip etmiştir. Roman Goethe’yi, 1774 yılında Almanya’da birdenbire şöhretinin doruğuna ulaştırmıştır.”
“ Roman, eski zamanlar için çok yüksek baskı sayısı görmüş ve sözde okuma bağımlılığının öncüsü olmuştur “
“Werther salgını” adını verilen salgın sonrasında intiharların da artması sebebi ile  “Friedrich Nicolia Die Freuden des jungen Werthers (Genç Werther’in Neşeleri) adlı mutlu sonla biten bir hiciv yazmıştır.  Bu hicivde, Werther’in planlarını farkeden Albert, silaha tavuk kanı dolduruyor, böylece Werther’in intiharına engel olup, Lotte’yi ona teslim etmektedir. “Yorum Gönder


Benzer Yazılar


Tevriye: Bir anlatım inceliği elde etmek için birden çok […]

ciz

1940 yılından sonra Cumhuriyet Son Dönem Türk Edebiyatının özellikleri, […]

ciz

Öz Geçmiş Yazarken; 1. Bilgileri A-4 kâğıda en fazla […]

ciz

Şiirde Ahenk Unsurları Şiirde ahenk, seslerin kulağa hoş gelmesiyle […]

ciz