Kitap kokusuna bayılan, kitaplığını saatlerce izleyen, onun önünde kitap okumaktan zevk alan biriyseniz sizi çok iyi anlıyoruz. E-kitapların alıp başını gittiği şu günlerde hala kitaplarına çocuğu gibi bakan biriyseniz onları korumasını da az çok biliyorsunuzdur illaki. Ancak gözden kaçırdıklarınız olabilir, hele ki kitaplığınızda nadir bulunan kitaplarınız varsa.

İşte size işinize yaraması muhtemel 11 küçük öneri. Bunlar sayesinde kitaplarınızın torunlarınızsa kalması garanti.

1. Mutlaka kitap ayracı kullanın, ama onu orada günlerce, haftalarca bırakmayın.

Bir kitabı başlayıp aynı gün içinde bitirmek her babayiğidin harcı değil elbette. Nadiren böyle anlar yakalasak da genelde kaldığımız yerleri işaretleme yoluna gidiyoruz. İşte böyle anlarda kitabın sayfasını bükmek gibi saçma yollara başvurmayız rica ediyoruz. Gerçi bunu yapan pek kalmadı artık, ama ayracı günlerce aynı yerde bırakmak, hatta kitabı bitirip ayracı içinde bırakarak kaldırma hala sıklıkla yapılan hatalardan. Bunu yapmayın. Kitapla işiniz bittiğinde onu kaldırmadan önce içinden kitap ayracını çıkarın bi zahmet. Lekelenmeden, solmaya, sayfaların kabarmasına kadar her şey olabilir.2. Ayraç olarak gazete, dergi parçaları kullanmayın. Post-it olur mu? Olmaz!

Gazete kağıdının asitlik oranı son derece yüksektir, haliyle bunun kitabınıza zarar vermesi kaçınılmaz. Kağıdın aşınmasından tutun da kitabın sayfalarının sararmasına kadar her şey mümkün. Aynı şekilde post-it kullanmak da son derece yıpratıcı olacaktır. Ev tipi yapıştırıcı içeren hiçbir şey kullanmayın.

3. Kitabın sayfası yırtıldı yapıştırayım mı?Kesinlikle hayır! Kitabınıza değer vermiyorsanız, “amaan boş ver” diyorsanız kullanabilirsiniz tabii ki. Ama yukarıda da dediğimiz gibi ev tipi yapıştırıcıların alayı kitap sayfaları için zararlı. Hemen olmasa da uzun vadede etkilerini görmeniz mümkün.

Devamı videoda…
Yorum Gönder


Benzer Yazılar


Gazete, dergi, Genel Ağ, radyo ve televizyon haberciliği birbirinden […]

ciz

Yedigey, cân dostu Kazgangap’ın naaşım vefa borcunu ödemek üzere […]

ciz

2018-2019 eğitim-öğretim yılı Türk Dili ve Edebiyatı dersi proje […]

ciz

Sözlü Edebiyat Dönemi Sözlü ürünler yazıdan önce, insanın duygu […]

ciz