Arap İhsan ile Alibaz bir gemide tanışırlar. Alibaz, Arap İhsan’ın alacağı ganimeti hiç eder ve Arap İhsan da çocuğu dövmekten korkar ama kulağından tuttuğu gibi yeğeni Uzun İhsan Efendi’nin evine gider.
Arap İhsan eve gelmiştir lakin Uzun İhsan Efendi rüyaya yatmıştır. Dünya’nın atlasını çizmeye çalışmaktadır.
Arap İhsan, Bünyamin ile sohbet eder ama Uzun İhsan Efendi’yi uyandırmaz.

Arap İhsan evden çıkar. İstanbul’a gelme sebebi Kubelik’i bulmaktır. Kubelik ona kazık atmıştır fakat arama nedeni öc almak değil Descartes’e ait felsefi bir kitabın çevirisini yaptırmaktır. Sonunda Kubelik’i bulur ve Zagon Üzerine Öttürme başlığı altında kitap çevrilir. Ama Kubelik, Arap İhsan’ı bir türlü bulup da kitabı veremez. Bunun yerine Uzun İhsan Efendi’nin evine gider ve kitabı Arap İhsan’a vermesini söyler.

Kitabı merak eden Uzun İhsan Efendi kitabı okumaya başlar ve kitap hakkında derin düşüncelere dalar. Düşünme yetisinin varlığını keşfeden Uzun İhsan Efendi kendi varlığını kabul etmiştir. Kitap hakkındaki düşünceleri onun aklını bulandırmıştır. Bu yüzden bir netliğe kavuşmak için yine rüyaya yatar. Gördüğü rüyada bir ayna görür ve aynada kendisine bakar ama aynada gördüğü kendi yansıması değil oğlu Bünyamin’dir.

Bünyamin ise aklında sorular ile etrafta dolaşır. Babası hiç çalışmıyordur ama sürekli paraları vardır. Çocukluğu ile ilgili bir şey hatırlamaz. Annesini tanımıyordur ve babasının gerçek babası olup olmadığını merak ediyordur. Bu soruların cevabını bulmak için babasının rüya şurubunu içer fakat biraz fazla içtiği için bir türlü uyanamaz ve herkes öldüğünü düşünür. Böylece Bünyamin’i gömerler. Bir şekilde mezardan çıkan Bünyamin eve doğru giderken herkes onun hakkında konuşmaya başlar. Lağımcı arayan Vardapet’in de kulağına giden bu olay sayesinde Vardapet, Bünyamin’i yanına aldırır.Oğlu Bünyamin’in gitmesi ile Uzun İhsan Efendi evde Alibaz ve Müşteri ile yaşamaya başlar. Alibaz’ın haylazlığına katlanamayan Uzun İhsan Efendi onu okul mektebine gönderir. Burada Efrasiyab’ın hikayesini okuyan Alibaz, çeteci olur. Ve bir sürü kahramanlıklara soyunur. Bundan sonra adı Alibaz Efrasiyab’dır. Bir akşam eve giderken Uzun İhsan Efendi’nin evinin yıkıldığını ve dayak yediğini gören Efrasiyab öc almak için yemin eder ve kötülükleri ile tüm İstanbul’a nam salar.

Bu sırada Vardapet, padişahın fermanı ile zorlu bir göreve gider. Bir kaleden önemli bir casusu kaçırmaya çalışırlar. Kış olduğu için lağım kazması çok zor olsada bir şekilde başarmışlardır. Son anda patlak veren olaylar savaş başlatmıştır. Casus tam kaçarken yaralanmıştır fakat çaldığı kara parayı Bünyamin’e vermeyi başarmıştır. Bu parayı babasından aldığı atlasın içerisine koyar. Düşmanı ile yaptığı mücadelede yüzüne yapışan zırh yüzünü tanınmaz hale getirmiştir. Artık kimse Bünyamin’i tanımıyordur ama herkes onu arıyordur. Babasına olanları öğrenir ve Hınzıryedi’nin yanında dilenci olarak iş görmeye başlar. Babası ile aynı yerde kalan Bünyamin bir türlü iletişime geçemez. Sonunda babasının Zülfiyar’ın adamlarından kurtulduğunu öğrenir babasını arayıp bulur ama konuşmaları çok kısa sürer.

Sonra birgün Ebrehe, Hınzıryedi’den memnun olmadığı için locaya gider ve orada yemek yerken boğulup ölürken Bünyamin onu kurtarır. Ebrehe’nin himayesi altına giren Bünyamin çeşitli testler ve sınamalara tabi tutulur. Bir sürü bilgi öğrenir. Ebrehe düşüncelerini yalansız bir şekilde Bünyamin’e anlatır.

Ebrehe, Hınzıryedi’nin hain planlarına yenik düşer ve öldürülür. Bünyamin ise babasının yazdığı atlası yaşamaktadır.

Yorum Gönder


Benzer Yazılar


Romanın Yapı Unsurları a. Olay Örgüsü: Romanda olayların bir […]

ciz

2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı iş günü takvimi…

ciz

Tezat (Karşıtlık): Birbirine karşıt duygu, düşünce, hayal ve durumları […]

ciz

• Saf (öz) şiir anlayışı Paul Valery’nin şiirde dili […]

ciz